De grensregio’s in Europa verbinden verschillende delen van de Europese Unie met elkaar. Mensen en organisaties werken steeds vaker samen over de grens. Daardoor verliezen grenzen tussen landen hun betekenis. Om deze grensoverschrijdende samenwerking te ondersteunen, heeft de Europese Unie het Europese programma Interreg opgezet. Met Interreg worden samenwerkingsprojecten langs de Europese grenzen financieel ondersteund.
Grensregio's
Grensregio’s zijn gebieden rondom een grens tussen twee landen. Het gaat dus niet om de grenslijnen, maar om de regio’s aan beide kanten van die lijn.
Samenwerking met Duits grensgebied
Flevoland hoort bij de Nederlands-Duitse grensregio. Voor deze grensregio is het samenwerkingsprogramma ‘Interreg Deutschland-Nederland’ opgezet. Het Duitse grensgebied voor het Interreg-programma bestaat uit delen van Nedersaksen en Noordrijn-Westfalen.
Actuele projecten
Two4C
Het Europese project Two4C heeft als doel circulariteit in het Nederlands-Duitse grensgebied te versnellen. Dit project valt onder het Interreg VI -programma (2021-2027): binnen dit subsidiegebied kan er in totaal voor meer dan 450 miljoen euro in Nederlands-Duitse projecten worden geïnvesteerd. Dit Interreg VI-project brengt partners en bedrijven samen om concrete stappen te zetten richting een circulaire economie. Met ondersteuning van de Europese Unie richt Two4C zich op het ontwikkelen van duurzame bedrijfsmodellen, het verminderen van afval en het efficiënt inzetten van grondstoffen.
Two4C speelt in op de uitdagingen van bedrijven aan beide zijden van de grens en biedt praktische ondersteuning bij de omschakeling naar een toekomstbestendige werkwijze. Samen werken zij aan projecten rond:
- Overstap naar circulaire materialen en grondstoffen
- Innovatieve manieren om afval te verminderen
- Ontwikkeling van duurzame producten en diensten
Een belangrijke pijler binnen Two4C is de quick scan. Hiermee krijgen 500 mkb-bedrijven inzicht in hun huidige status op het gebied van circulariteit en ontdekken ze verbeterpunten. Two4C richt zich hierbij op bedrijven uit sectoren als hout, elektro, kunststofverwerking, metaal, machinebouw en de bouw- en afbouwsector.
Two4C: de feiten op een rij
Lead Partner: Handwerkskammer Münster. Partner Flevoland: Horizon Flevoland. Tijdsduur project: 2023 - 2027. Financiering: € 3.909.049,66/€ 7.045,58 (totaalbudget en bijdrage Flevoland).
SuSuCoats
Het project SusuCoats helpt bedrijven om hun manier van coaten te verduurzamen. Dit doet SusuCoats door onderzoek te doen naar biobased en circulaire technologieën en deze kennis te delen met bedrijven. Bedrijven kunnen deelnemen aan praktijkproeven en demonstraties om innovatieve oplossingen te testen.
Het project zorgt voor een betere samenwerking tussen Nederlandse en Duitse bedrijven en kennisinstellingen. Zo maakt het project innovatie mogelijk over de grens. Bedrijven krijgen begeleiding bij het opstellen van businesscases en het implementeren van duurzame strategieën. Verder dient het project als netwerkplatform: bedrijven en kennisinstellingen kunnen hier partners vinden en samen nieuwe technologieën naar de markt brengen.
SuSuCoats: de feiten op een rij
Lead Partner: Hochschule Niederrhein. Partner Flevoland: Van Loon Chemical Innovations BV. Tijdsduur project: 2023 - 2027. Financiering: € 5.064.732,82/€ 2.913,32 (totaalbudget en bijdrage Flevoland).
InnoLoop
InnoLoop stimuleert grensoverschrijdende samenwerkingen binnen de hightechsector. De focus ligt op innovatieve technologieën zoals industriële robotica, kunstmatige intelligentie (AI), het Internet of Things (IoT), additive manufacturing en virtual reality (VR). Naast technologische vernieuwing biedt InnoLoop intensieve begeleiding bij de toepassing van nieuwe oplossingen. Hierdoor kunnen bedrijven technologieën effectief integreren in een grensoverschrijdende context.
Het project heeft vier belangrijke aandachtsgebieden:
- Technologische innovaties: ontwikkeling van nieuwe technologieën zoals AI, IoT en VR
- Productinnovaties: creatie van nieuwe of verbeterede producten
- Diensteninnovaties: ontwikkeling van vernieuwde of verbeterde dienstconcepten
- Procesinnovaties: optimalisatie van productie- en bedrijfsprocessen
Via InnoLoop krijgen deelnemers technische ondersteuning van experts. Zo kunnen zij hun innovatieve oplossingen succesvol en duurzaam implementeren.
InnoLoop: de feiten op een rij
Lead Partner: Hochschule Niederrhein. Partner Flevoland: Van Loon Chemical Innovations BV. Tijdsduur project: 2023 - 2027. Financiering: € 4.987.435,46/€ 9.460,56 (totaalbudget en bijdrage Flevoland).
MNM
Manufacturing NextMaterials (MNM) is een Europees project dat mkb-bedrijven helpt om prototypes te kunnen testen. Denk bijvoorbeeld aan lichtere materialen voor auto-onderdelen of batterijen. Het doel is om ongeveer 120 mkb’ers de kennis en vaardigheden te geven om de kloof tussen prototype en markt minder groot wordt. Het project is ontstaan omdat bedrijven in materiaaltechnologie vaak vastliepen bij opschaling van hun innovaties. Overheidssteun stopt meestal na de prototypefase, waardoor markttoegang lastig wordt. MNM pakt deze barrières aan door oplossingen te bieden voor productietechnieken, kwaliteitsgarantie en wettelijke naleving.
Nederlandse en Duitse innovatiecentra werken samen om drie grote uitdagingen op te lossen:
- Het opzetten van testproductie voor composietmaterialen
- Het gebruik van 3D-printing voor groei na de prototypefase
- De productie van slimme materialen, zoals batterijcomponenten
MNM is vooral gericht op het versterken van de concurrentiepositie van Nederlandse en Duitse mkb-bedrijven in de materiaaltechnologie.
MNM: de feiten op een rij
Lead Partner: Oost NL. Partner Flevoland: Horizon Flevoland. Tijdsduur project: 2023 - 2027. Financiering: € 7.022.315,25/€ 6.924,75 (totaalbudget en bijdrage Flevoland).
KPF INDUSTR_I4.0
Dit is een Europees project dat de digitale transitie in de (maak)industrie in het Nederlands-Duitse grensgebied wil versnellen. Het richt zich niet op de koplopers, maar juist op mkb-bedrijven die nog stappen moeten zetten. Het doel is om digitale technologie toegankelijk te maken en toe te passen, zodat innovaties sneller hun weg vinden naar de praktijk. Concreet ondersteunt INDUSTR_I4.0 ongeveer 200 ondernemers door 80 innovatieprojecten en 80 haalbaarheidsstudies te realiseren. De nadruk ligt niet op het ontwikkelen van compleet nieuwe technologie, maar op praktische toepassingen. Zoals het inzetten van AI om bedrijfsprocessen slimmer te maken.
Samenwerking tussen Nederlandse en Duitse partners is daarbij een voorwaarde, zodat kennis en ervaring gedeeld worden. Dit project biedt mkb’ers de kans om digitale oplossingen te implementeren die hun concurrentiekracht vergroten. Het fonds maakt innovatie haalbaar en betaalbaar voor ondernemers die anders achter zouden blijven. Zie ook: www.industri4-interreg.eu
KPF INDUSTR_I4.0: de feiten op een rij
Lead Partner: Oost NL. Partner Flevoland: Horizon Flevoland. Tijdsduur project: 2024 - 2027. Financiering: € 11.831.466,75 /€ 20.611,79 (totaalbudget en bijdrage Flevoland).
FoodPlus
Het Interreg VIA Kleinprojectenfonds (KPF) FoodPlus stimuleert duurzame innovaties in de agrifoodsector van het Nederlands-Duitse grensgebied. Het doel is om de uitstoot van ammoniak, broeikasgassen en nitraat te verminderen. Dit doen ze door mkb-bedrijven, brancheorganisaties en innovatiepartners te helpen hun ideeën sneller in praktijk te brengen.
Dit gebeurt via haalbaarheidsstudies en innovatieprojecten rond thema’s zoals precisielandbouw, het tegengaan van voedselverspilling, circulaire voedselsystemen en energie-efficiënte productie. Ondernemers kunnen projectvoorstellen indienen en profiteren van financiële steun: tot €20.000 voor haalbaarheidsstudies en tot €100.000 voor innovatieprojecten, beide met 50% cofinanciering.
Een Nederlands-Duits partnerschap is verplicht en er is ondersteuning beschikbaar om geschikte partners te vinden. Zo biedt KPF FoodPlus mkb’ers een unieke kans om samen te werken aan een toekomstbestendige, duurzame agrifoodsector.
FoodPlus: de feiten op een rij
Lead Partner: Ems Dollart Regio (EDR)/ NOM. Partner Flevoland: via Horizon Flevoland kunnen 3-5 Flevolandse bedrijven deelnemen. Tijdsduur project: 2025 - juni 2029. Financiering: € 9.550.000,00/€ 28,614,03 (totaalbudget en bijdrage Flevoland).
Young Maritime Talents
Het project Young Maritime Talents wil jongeren enthousiast maken voor werken in de maritieme sector én hen voorbereiden op de professionele eisen van de toekomst. Het project onderzoekt hoe jongeren een beroepskeuze maken en hoe zij van school naar werk gaan. Ook werkt het project aan een systeem dat jongeren helpt om passende maritieme banen te vinden.
Daarnaast worden materialen en formats ontwikkeld om scholen en maritieme bedrijven te ondersteunen bij het implementeren van praktijkgerichte opleidingen. Door de deelname van innovatieve bedrijven uit de scheepvaart, scheepsbouw, visserij, haven- en offshore-industrie is er een brede branchedekking.
Het project is erop gericht om nieuw talent te werven voor de maritieme sector in Flevoland.
Young Maritime Talents : de feiten op een rij
Lead Partner: MARIKO Maritimes Kompetenzzentrum Leer. Partner Flevoland: Maritiem Cluster Urk/ Bedrijfskring Urk (BKU). Tijdsduur project: 2025. Financiering: € 2.339.850,54/€ 69.317,48 (totaalbudget en bijdrage Flevoland).
Meer weten?
Benieuwd of uw bedrijf of organisatie kan deelnemen aan een van de Interreg projecten? Neem contact op met Team Europa via europa@flevoland.nl.